Je potřeba si uvědomit, že již před rokem 2010 měly všechny strany a hnutí zastoupené v Zastupitelstvu městské části Brno-Bystrc prostor k zveřejnění svého příspěvku v tzv. Okénku zastupitelů, prostřednictvím předsedy svého politického klubu. Po volbách v roce 2010 zavedlo nové vedení bystrcké radnice na radničním webu rubriku "Dotazy a odpovědi" kam může kdokoliv napsat dotaz, či návrh na zlepšení a do 5 dnů dostane od příslušného odpovědného pracovníka či politika odpověď. Pravidelně pak komise redakční rady Bystrckých novin (RRBN) vybírá ty nejzajímavější dotazy a nadpoloviční většinou rozhoduje o zařazení v daném čísle BN.
Po dalších volbách v roce 2014 jsme začali nově uveřejňovat na radničním webu v rubrice "Co se do BN nevešlo" i příspěvky, které se nevešly do daného čísla BN a zároveň byly hodnoceny členy komise RRBN jako podmínečně zařazeny (průměr hodnocení od 1,76 do 2,5). Příspěvky které mají průměrné hodnocení větší jak 2,51 jsou označovány jako nezařazené a tyto se na web nedávají. Pro představu uvádím, že v tomto volebním období měla komise RRBN 9 členů, takže každá politická strana či hnutí měla v komisi svého zástupce a ten hodnotil příspěvky dle školní stupnice 1-2 -3 a z toho se dělal aritmetický průměr, který rozhodl o zařazení či nezařazení příspěvku.
Rád bych zmínil, že před rokem 2010 neexistovaly žádné Zásady vydávání BN a komise se ve své činnosti řídila Statutem a Náplní komise RRBN. Teprve v průběhu volebního období a na základě zkušeností vznikly Nové Zásady vydávání Bystrckých novin, které jsem předložil k připomínkování komisi RRBN a následně Radě MČ Brno-Bystrc ke schválení. V letošním roce jsem předložil do Rady MČ Brno-Bystrc návrh na změnu Náplně komise RRBN, kde jsem požadoval, aby komise RRBN mohla hodnotit všechny příspěvky, tedy i ty, které předkládá vedení radnice. To bohužel nebylo devítičlenou Radou přijato (pro hlasovali pouze radní za KDU-ČSL).
Následně jsem pracoval na úpravě Zásad vydávání BN, které byly Radou MČ Brno-Bystrc schváleny v srpnu letošního roku (najdete na
http://www.bystrc.cz/bystrcke-noviny.html). Mimo jiné došlo ke zvýšení rozsahu článku v Okénku zastupitelů z 1700 na 2500zn., což v přepočtu na počet stran v zastupitelstvu může znamenat 2-3 stránky příspěvků v BN, kde komise RRBN nemůže zabránit ve zveřejnění příspěvku. Nově naopak komise RRBN nemusí zveřejnit článek, který je postaven na křivých obvinění a nepodložených tvrzení a je na straně autora příspěvku, aby komisi RRBN doložil pravdivost svého tvrzení s průkaznými fakty. V opačném případě komise RRBN takovýto článek nemusí zveřejnit.
Nechám na každém z vás, kdo tento článek čte, abyste si udělali obrázek jak komise RRBN pracuje a zda jsou pravdivá slova zveřejněná ve volebních novinách Starostů a nezávislých ústy jejich lídra pana Suchého, který píše: "Kritiku ani opoziční názory si dlouhodobě nepřipouští vedení bystrcké radnice".
Miroslav Klimeš,
místostarosta a předseda komise RRBN